Kamienie szlachetne   

Strona główna

Kolczyki

Bransoletki

Naszyjniki

Hity sprzedaży

Warto wiedzieć:

Srebro

Złoto

Kamienie szlachetne

Rozmiary pierścionków

 

 

 

 
SZAFIR

Szafir. Źródło: http://www.sennik24.info.pl/Szafir jest odmianą korundu, najtwardszego po brylancie kamienia występującego w naturze. Najczęściej niebieski, ale spotkać można także kamienie w innych barwach – we wszystkich z wyjątkiem czerwonej. Kolor niebieski zawdzięcza domieszkom żelaza lub tytanu. W niektórych odmianach szafira występuje zjawisko asteryzmu, spowodowane obecnością drobnych inkluzji. Najbardziej cenione są szafiry o barwie bławatka, zwanej również błękitem kaszmirskim – pochodzące z Kaszmiru, Birmy i Tajlandii. Kamienie ze Sri Lanki mają barwę jaśniejszą, natomiast australijskie są ciemniejsze, często o odcieniu zielonkawym. Szafirom najczęściej nadaje się szlif brylantowy lub schodkowy. W przypadku ciemnych kamieni, dla podkreślenia ich przezroczystości, stosuje się szlify płaskie. Szafiry gwiaździste szlifuje się nadając im formę kaboszonu.

RUBIN

Rubin: Źródło: http://www.dmnt.pl/Rubin jest odmianą korundu. Ma barwę od jasnoczerwonej do niemal fioletowo - czerwonej. Kolor zawdzięcza domieszce chromu. Podobnie jak w szafirze, również w tym kamieniu szlachetnym występuje zjawisko asteryzmu. Rubinom nadaje się takie same rodzaje szlifów, jak w przypadku szafirów. Najcenniejsze są rubiny czerwone z lekkim odcieniem niebieskawym. Barwa ta jest charakterystyczna dla rubinów pochodzących z Birmy. Natomiast kamienie ze Sri Lanki są zazwyczaj jaśniejsze i mają brunatny odcień spowodowany domieszką chromu i żelaza. Rubiny są od dawna bardzo cenione. Piękne, duże kamienie mogą być znacznie droższe od diamentów. Rubiny występują w Birmie, Sri Lance, Tajlandii, Tanzanii i w Afganistanie.

SZMARAGD

Szmaragd naturalny. Źródło: http://kamienie.jubilerskie.info/Szmaragd to zielona, najcenniejsza odmiana berylu. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego smaragdus – zielony. Poza diamentem, szafirem i rubinem szmaragd jest jednym z najtrwalszych materiałów znanych ludzkości. Najczęściej jasnozielony lub ciemnozielony, rzadziej trawiastozielony. Kolor zawdzięcza domieszce chromu, a także wanadu. Od jakości kamieni, ich pięknej barwy oraz doskonałej, pozbawionej zmętnień przezroczystości zależy ocena wartości szmaragdu. Najwyżej cenione są szmaragdy ciemnozielone, bez jakichkolwiek spękań i zmętnień. Duże, pozbawione skaz kamienie bywają cenniejsze od diamentów. Szmaragdy stanowiły ozdobę skarbców królewskich. Szlifuje się je, stosując odmianę szlifu schodkowego – zwaną szmaragdowym – a także szlifami: brylantowym, gwiaździstym lub mieszanym. Do XIX wieku na światowym rynku dominowały szmaragdy kolumbijskie. Później odkryto ich złoża na Uralu, w USA, Austrii, w Afryce Południowej, Indiach i Zimbabwe.


więcej o złocie znajdziesz na www.wikipedia.pl

 


strona główna | kolczyki | bransoletki| naszyjniki |
srebro | złoto | kamienie szlachetne
rozmiary pierścionków